Śpiączka

Cewnik wewnętrzny - jak dbać o higienę, opinie, wskazówki…

Cewnik wewnętrzny tzn Folleya (Wikipedia)

Kamica nerkowa. W moczu o Ph prawdopodobnie w okolicy 7-9 tworzą się kamienie fosforanowe i one są przyczyną zatykania się cewnika i głównym siedliskiem bakterii. Te kamienie powstają już w nerkach i podczas ich przemieszczania się poprzez moczowody powodują ogromny ból, co u śpioszka objawia się prężeniami i gorączką.Następnie te kamienie, jeszcze w formie dosyć miękkich „żelków” spływają do pęcherza i tam zbrylają się w większe kryształki. Przy zasadowym odczynie moczu są doskonałym siedliskiem tzw bakterii ureazowych. bakterie te charakteryzują się dużą odpornością na leki ponieważ podczas ich działania „chowają się ” w tych kamieniach. Przez chwilę jest dobrze a potem wszystko się powtarza.Rosnące kamienie przyklejają się do cewnika i ścianek pęcherza tworząc ostre kryształy.Wspomniane kryształy z czasem oblepiają cały cewnik i podczas jego usunięcia zadziałały jak pilnik albo papier ścierny i tną wnętrze cewki moczowej co spowodowało krwotok .Dlatego ważne jest częste wymienianie cewnika by do tego nie doszło. Podczas tego wyciągania kamienie mogły nawet zlecieć z cewnika i zostać w cewce, co powoduje niemały ból. Włożenie następnego cewnika popchnieło te śmieci z powrotem ,co znowu uszkodzi cewkę. Jakiś kawałek mógł zostać pomiędzy cewką a cewnikiem i stąd mogą być przecieki. Chociaż jeżeli chodzi o przecieki obok cewnika to myślę ,że występują po zatkaniu cewnika przez kamienie. Biorąc pod uwagę szybkość produkcji moczu przez człowieka to chory może mieć zatkany cewnik co godzinę. 

Czemu śpioszek nie sika samodzielnie? przyczyny mogą być dwie. Albo ma tzw . neurogenny pęcherz czyli nie rejestruje sygnałów o pełnym pęcherzu lub nie umie wysłać sygnału do zwieraczy w cewce. Drugi powód to strach przed bólem , który towarzyszy temu wysikiwaniu kamieni. Ja myślę ,że to raczej ten strach działa. Tyle opisu stanu ( według mnie ) faktycznego.

Teraz przyczyny (kamienicy) : 1. Zła dieta - Za dużo warzyw i produktów mlecznych ( w tym odżywek) 2. Niedobór białek zwierzęcych ( mięsa) które podczas trawienia przemieniają się w tzw. puryny i powodują zakwaszenie organizmu ( w tym moczu) 3. być może stosowanie H2 Blokerów ( Ranigast, itp) lub inhibitorów pompy protonowej ( lanzul S , polprazol , itp) ograniczają one wytwarzanie kwasów w żoładku. 4. Niedobór witaminy D3 z powodu braku dostępu do światła słonecznego i w związku z tym zachwianie gospodarki sodowo- potasowej. 5. Niedobór innych witamin a zwłaszcza K, B12 i kwasu foliowego w wyniku długotrwałego stosowania antybiotyków i sulfonamidów i innych. 6. Leżący tryb życia , diametralnie zmieniajacy rozkład ciśnień i przepływu płynów ustrojowych ( krew, limfa ,chłonka itd.) i w związku z tym trudności z dopasowaniem optymalnej diety i podaży składników odżywczych, witamin i pierwiastków śladowych. 7. Może także zaburzenia w gospodarce azotowej, ale na tym się nie znam. Na razie wystarczy. Teraz środki zaradcze: Po pierwsze badanie moczu ( Ph, ciężar właściwy , poziom fosforanów itd). Jeżeli badania wskażą na zagrożenie kamicą to wdrożyć leczenie w zależności od odczynu moczu. Jeżeli to możliwe wykonać specjalistyczną!!! urologiczną ultrasonografię na obecność kamieni. Sporządzać codziennie dokładny bilans wodny organizmu !!! Co najmiej raz na godzinę sprawdzać,czy pęcherz nie jest przepełniony (twarde podbrzusze),jeżeli tak, spróbować udrożnić cewnik, jeżeli się nie da, wyjąć i włożyć nowy.Utrzymywać mocz na poziomie lekko kwaśnym ( Ok 6 Ph), kontrolować za pomocą papierka lakmusowego lub odczynników dostępnych w aptekach, sklepach akwarystycznych lub z chemia do basenów. Dbać o higienę w miejscu włożenia cewnika za pomocą rivanolu,octaniseptu lub innego środka do tego przeznaczonego. Tyle ośrodkach zaradczych. Leki: 1. Zbilansowana dieta z odpowiednią zawrtością białek ( aminokwasów) zwierzęcych. 2. Żurawina tak w postaci herbatek jak i w preparatach ( Uronazol) 3. Uzupełnianie niedoborów witamin i pierwiastków śladowych ( Vigor , Multisal) 4. Dodatkowo uzupełniać w mairę potrzeb niedobór witaminy d3 ( brak słońca) B12 i K (wyjałowienie po antybiotykach) i kwasu foliowego ( niedobory po sulfonamidach i Urotrimie) 5. Antybiotyki ( celowane po wykonaniu antybiotykogramu ) lub szerokospektrowe w razie braku takiej możliwości. Ważna jest suplementacja probiotykami ( lakcid itp) Tylko lekarz może zastosować!!!!! 6.W wypadku zasadowego moczu ( ph > 7,5 ) podawać witaminę C (1000 mg/ doba) lub metioninę ( Methiovit). 7. Spróbować podawać Ginjal. Proszę najpierw przekonsultować napisane sugestie z lekarzem.

 

Wymieniajmy regularnie cewnik. Lepszej jakości są te silikonowe (teoretycznie co ok 2 miesiące wymiana,ale ja bym to robił co miesiąc. Standarowe czyli wykonane z lateksu teoretycznie wymieniać co max 2tygodnie,ja bym to robił co tydzień. Oczywiście rano i wieczorem myjemy dokładnie siusiaka wodą


404441
Odwiedzin od 2009 roku